Nota biograficzna – Biskup Ryszard Karpiński

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Biskup Ryszard Karpiński był znaczącą postacią w Kościele rzymskokatolickim w Polsce. Urodził się 28 grudnia 1935 roku w Rudzienku i zmarł 5 stycznia 2024 roku w Lublinie. Posługę kapłańską pełnił przez 64 lata, z czego przez 39 lat był biskupem. Wykształcenie zdobywał w Lublinie oraz Rzymie, a święcenia prezbiteratu otrzymał 19 kwietnia 1959 roku w Lublinie od biskupa Piotra Kałwy. W latach 1985–2011 był biskupem pomocniczym lubelskim, a następnie, do swojej śmierci, biskupem pomocniczym seniorem archidiecezji lubelskiej.

Biskup Karpiński był doktorem nauk teologicznych i pracował w różnych funkcjach kościelnych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W latach 1959–1960 był wikariuszem w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie i nauczycielem religii. Studiował również na Sekcji Biblijnej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a jego studia w Rzymie obejmowały pracę nad doktoratem z nauk teologicznych na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. W latach 1971–1985 był pracownikiem Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, współpracując także z Radiem Watykańskim.

W swojej działalności duszpasterskiej i dyplomatycznej biskup Karpiński odbył 176 podróży zagranicznych, odwiedzając środowiska polonijne na całym świecie, a także spotykając się z miejscowymi władzami publicznymi i kościelnymi. Był znanym delegatem ds. Polonii i delegatem na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne. Jego zaangażowanie w polską społeczność katolicką było szeroko cenione.

Pełnił również funkcje w strukturach Episkopatu Polski, m.in. jako przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego i Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medale za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Biskup Karpiński był także zaangażowany w rozwój kultu Matki Bożej Płaczącej w archikatedrze lubelskiej, gdzie przez kilkanaście lat pełnił rolę proboszcza. Gościł tam również papieża Jana Pawła II.

Uroczystości pogrzebowe biskupa Ryszarda Karpińskiego odbędą się w dniach 12-13 stycznia w archikatedrze lubelskiej oraz w kościele św. Piotra przy ul. Królewskiej w Lublinie.

Źródła:

  1. Wikipedia – Ryszard Karpiński
  2. Radio Lublin – Wspomnienie biskupa Ryszarda Karpińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *