Początki sportu żużlowego

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Początki sportu żużlowego w Lublinie sięgają roku 1947, kiedy to Lubelski Klub Motocyklowy zorganizował 21 września 1947 roku Turniej o Puchar „Życia Lubelskiego” na torze przy Nowej Drodze. Wśród uczestników tej pionierskiej imprezy był Włodzimierz Szwendrowski, który później dwukrotnie zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski​​.

W 1956 roku doszło do debiutu ligowej drużyny z Lublina. Lubelska sekcja żużlowa LPŻ została oficjalnie zatwierdzona i już 18 kwietnia rozegrała swój pierwszy mecz w II lidze z II reprezentacją Gwardii. Drużyna z Lublina wypadła bardzo dobrze, uplasowana na czwartej pozycji w grupie „Południe” II ligi, zdobywając 15 punktów. Wśród liderów drużyny byli Marian Stawecki, Leszek Próchniak, oraz młody Stefan Kępa​​.

Początkowo zawodnicy ścigali się na zwykłej bieżni, ale już w 1948 roku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wybudowano prawdziwy tor żużlowy w Lublinie. Pierwsza drużyna, pod patronatem Ligi Przyjaciół Żołnierza, powstała w 1956 roku, a jej skład stanowili m.in. Marian Stawecki, Leszek Próchniak i Stefan Kępa. Niestety, po trzech sezonach ligowych, na lubelskim torze zapanowała cisza. Jednakże żużel powrócił w 1962 roku dzięki sekcji żużlowej w RKS Motor, który funkcjonował przy Fabryce Samochodów Ciężarowych. Drużyna Motoru jeździła w najwyższej lidze przez osiem sezonów, po raz pierwszy w 1977 roku, a następnie w 1983 roku​.

Źródła:

Żużel w Lublinie

Żużel. Nie żyje Stefan Kępa, pięciokrotny medalista DMP

LPŻ Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *