Dys – nieopodal Lublina

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W niedalekiej odległości od Lublina, wśród zielonych pól i pagórków, znajduje się urokliwa wieś Dys. Choć może nie jest to miejsce, które często pojawia się na kartach historii, to jego przeszłość jest nawet fascynująca i pełna tajemnic.

W roku 1381 erygowano parafię w Dysie, a Gabriel z Górki, dziedzic tej ziemi, uposażył miejscowy kościół. W XV wieku Dys graniczył z Jakubowicami i Krasieninem. To były czasy, kiedy wieś była ważnym ośrodkiem życia religijnego i społecznego dla okolicznych mieszkańców.

W połowie XVI wieku wzniesiono drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. To miejsce, gdzie pokolenia wiernych modliły się, świętowały i przeżywały ważne chwile. W 1714 roku właścicielka Dysa, Jadwiga Niemyska, przekazała parafię misjonarzom lubelskim. Kościół był rozbudowywany i remontowany wielokrotnie. W XIX wieku powstała murowana świątynia, która istnieje do dziś.

W części wsi Dys, w końcu XVIII wieku, utworzono dziedziczne sołectwo i założono folwark należący do rodziny Bemattów. Istnieje tam budynek dworu pochodzący z początku XX wieku. Dwór był miejscem spotkań i wydarzeń towarzyskich. W okresie międzywojennym działała tu szkoła, a folwark prowadził gospodarkę rolno-społeczną.

Z historią wsi Dys związane były także dzieje wsi Dłotlice, która należała od XV wieku do Tęczyńskich, następnie Oleśnickich i Dłuskich. Po XVIII wieku wieś zaginęła, a istniał tu być może folwark i młyn, które obecnie nie są zachowane. Dłotlice stanowiły integralną część obszaru, na którym rozwijała się Dys.

Bibliografia:

  1. Dwór w Dysie [https://dipp.info.pl/baza-dipp/lubelskie/powiat-lubelski/gmina-niemce/dwor-dys – dostęp marzec 2024]
  2. Dys [https://www.niemce.pl/gmina/miejscowosci-w-gminie/n,159048,dys.html – dostęp marzec 2024]

Kategorie: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *