Powstanie szpitala i kościoła św. Ducha

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Za panowania Kazimierza Wielkiego nastąpił dość gwałtowny wzrost liczby ludności w ówczesnych granicach naszego miasta. W związku z tym wzrosła również liczba ubogich i chorych.

Istniejący szpital przy kolegiacie św. Michała nie był w stanie pomieścić tak dużej ilości chorych. Prawdopodobnie wtedy postanowiono wznieść pierwszy w Lublinie szpital miejski, tuż za Bramą Krakowską. Z datą jego powstania jest mały problem. Określa się, że zbudowano go w połowie XIV wieku. Często jednak w źródłach występuje rok 1342 jako data powstania zarówno szpitala jak i kościoła. Powołuje się na nią Brandys w „Sumariuszu przywilejów miasta Lublina”, gdzie w spisie kościołów wstawił tą datę przy świątyni świętoduskiej. Seweryn Zenon Sierpiński w swoim dziełku „Obraz Miasta Lublina” z 1839 roku, podaje, że w 1342 roku powstał zarówno kościół jak i szpital. Jednakże bardzo ciekawą próbę ustalenia daty powstania tych budynków przedstawił ksiądz Boniewski. W „Lublin w pamiątkach” napisał on, że zabudowania świętoduskie powstały w 1342 roku, lecz co do kościoła sprawa wyglądała nieco inaczej. W tym roku wybudowano jedynie kaplicę św. Jana, która na skutek wojen została wkrótce zniszczona.

Krakowskie Przedmieście, Kościół św. Ducha, pocztówka z ok. 1942 roku; BC Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego

Pewne jest jednak, że istotne dla rozwoju całego kompleksu zabudowań były lata 1419 – 1421. Wówczas lubelscy mieszczanie ufundowali i jednocześnie uposażyli kościół i szpital przy Krakowskim Przedmieściu. Dokonano tego w listopadzie 1419 roku. 23. tego miesiąca rajcy i mieszczanie lubelscy wysłali pismo do biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca zawiadamiające go o wystawieniu przez nich poza murami Lublina kościoła ku czci św. Ducha z domem szpitalnym i o uposażeniu tegoż kościoła i szpitala czterema domami z przylegającymi do nich ogrodami (owe ogrody świętoduskie znajdowały się za Ratuszem na terenie pomiędzy ulicą Świętoduską a Lubartowską – przyp. red.).

Nieprędko jednak biskup wydał przywilej erekcyjny. Musiało upłynąć przeszło rok. Dopiero przez usilne starania rajców lubelskich i po osobistym wstawieniu się księdza Stanisława w Sandomierzu, gdzie przebywał wówczas bp Jastrzębiec, w poniedziałek 10 marca 1421 roku biskup wydał przywilej erekcyjny kościoła i szpitala. Pieczę nad nimi powierzył ks. Stanisławowi, synowi Mikołaja z Lublina.

Bibliografia:

A. Wadowski, Kościoły Lubelskie, Lublin 1907.

Materiały do historii miasta Lublin 1317-1792, pod red. J. Riabinina, Lublin 1938.

M. Ronikierowa, Ilustrowany przewodnik po Lublinie, Lublin 1901.

I. Kowalczyk, Zwiedzamy Lublin. Przewodnik, Lublin 2011.

 

Nowości wydawnicze na Ridero.eu

gwara miasta lublina, gwara lubelska
Rozwój urbanistyczny Lublina w okresie międzywojennym, e-book, książka elektroniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy