Tradycje wielkanocne w Lublinie

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W ostatnim czasie wkroczyliśmy w okres Wielkiego Tygodnia, tygodnia poprzedzającego najważniejsze święto każdego katolika.Za nasz obowiązek uznaliśmy przypomnienie dawnych tradycji, które z naszą okolicą były związane w tym właśnie okresie.
W każdym dniu Wielkiego Tygodnia odbywały się bardziej uroczyste Msze św. W Wielki Czwartek, biskup Lubelski dwunastu ludziom umywał nogi, całował i obdarzał jałmużną. W Wielką Sobotę święcili wodę i tarninę. Wiele osób obchodziło w tym czasie pięknie przystrojone po kościołach groby Chrystusa. Zenon Seweryn Sierpiński podaje jak ten okres obchodzono w roku 1736:

W tym roku Marszałek Trybunału Głównego koronnego w Lublinie (Antoni Łojko, krajczy Oszmiański herbu Wąż) w sam Wielki Czwartek przybywszy na rynek, zwany słomianym, z całą asystencją panów Deputatów brał krzyż bardzo długi na barki, i udając podróż na górę Kalwarię, szedł przez miasto, aż do kolegiaty św. Michała. Żaki z przedmieścia Leszczyńskich, studenci i mnóstwo ludzi, śpiewając rozpamiętywanie męki Chrystusa Pana, w wielkim ordynku za nim postępowali. Gdy cała ta procesja weszła do kościoła, kilku Retorów rozpoczynało mowy ku uczczeniu męki Zbawiciela.

W Wielką Niedzielę rano uroczyście obchodzono po kościołach Rezurekcję, a potem, co dzisiaj może zdziwić, święcono jaja, różnego gatunku mięso, pieczywo itd., pod ogólną nazwą: “święcone”. Potem dzień ten rodziny spędzały u siebie w domach, natomiast w Poniedziałek mieszkańcy każdego stanu rozchodzili się po mieście i odwiedzali znajomych, jedząc z nimi „święcone”. W dawnych czasach w tym czasie oprowadzano po mieście uplecionego ze słomy osła, a przechodzący lud zdejmował czapki i klękał przed tą procesją na ulicy.

Bibliografia:

Oskar Kolberg, Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, Serya XVI, Kraków 1883, s. 114 – 116.

S.Z. Sierpiński, Obraz miasta Lublina, Warszawa 1839.

Kartka Świąteczna pochodzi ze zbiorów Narodowej Biblioteki Cyfrowej Polona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *