Nazwy ulic mogły być zupełnie inne…

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W 1916 roku doszło do jednego z największych rozszerzeń granic Lublina. W związku z tym wiele przedmieść miasta nie posiadało ulic, bądź istniejące drogi nie posiadały urzędowo narzuconej nazwy. Po ukonstytuowaniu się nowego porządku Magistrat Miejski postanowił zabrać się za nazewnictwo dróg.

W 1920 roku władze, pod zwierzchnictwem prezydenta Czesława Szczepańskiego, opublikowały w prasie proponowane zmiany nazw ulic. Argumentowały to tym, iż wiele z nich nie miało żadnej nazwy, bądź zostały nazwane przez samych mieszkańców. Taki stan rzeczy powodował utrudnienia w komunikacji listowej, co wpływało na czas dostarczenia przesyłek.

W celu nadania nowego lub zamiany istniejącego nazewnictwa, powołano przy Radzie Miejskiej Komisję, w której znajdowali się przedstawiciele Magistratu, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Towarzystwa Opieki nad zabytkami przeszłości. Jak napisano w „Ziemi Lubelskiej” – przy wyborze nazw kierowano się względami historycznymi Narodu Polskiego, miejscowymi, warunkami samego miasta, a także dokonaniami znanych osobistości na losy Państwa. W ten sposób powstał niżej umiejscowiony spis – podany do publicznej wiadomości.

02561Źródło:

„Ziemia Lubelska”, 1920 nr 267 [http://polona.pl/item/17538145/0/ – dostęp listopad 2015]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *