Ulica Probostwo – analiza dokumentu źródłowego z 1705 roku

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

W pobliżu ścisłego centrum Lublina rozciąga się uliczka na terenie dawnych ogrodów, należących do parafii farnej św. Michała.  Jakże jest nam miło, że możemy dopisać kolejną, mało znaną historię ściśle związaną z naszym miastem.

Probostwo było jurydyką (osadą, enklawą) nadaną w XVII wieku drogą przywileju parafii św. Michała. Jednakże, nie ta informacja jest najciekawsza. Dzięki nowo-powstałemu portalowi Archiwum Państwowego w Lublinie – Lubelskie Archiwum Cyfrowe (Zobacz), odnaleźliśmy dokument z 11 maja 1705 roku, wydany na probostwie farnym przez Kacpra Antoniego z Łażanek Łażańskiego, kanonika chełmskiego i proboszcza lubelskiego. Zatwierdził on nadanie ogrodów na rzecz mieszkańców osady, w zamian za roczny czynsz, płacony na św. Marcina w wysokości 1 zł i 6 gr. z ogrodu, a 18 groszy z jego połowy. Po więcej szczegółów zajrzyjmy więc do dokumentu.

000323

Proboszcz lubelski wyjawia, że ogrody już od dawna nie były użytkowane, stąd też decyzja o ich przekazaniu mieszkańcom Probostwa Farnego. Wyraźnie przy tym zaznaczył, że czynsz nałożony na  ludność za użytkowanie terenu nie ulegnie podwyższeniu, nawet jeśli dojdzie do zmiany władzy kościelnej. Skądinąd bardzo dobre posunięcie, zważywszy na fakt, że zabieg ten pozwolił na czerpanie zysków z nieużytkowanych dóbr.

Źródło:

1705,11 maja, na probostwie farnym lubelskim, [lac.lublin.pl – dostęp grudzień 2015]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *