Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

„Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów” to możliwość niezwykłego obcowania z historią. Adam Podkowa zaprasza do wyruszenia z nim na autorski spacer, po dawnych śladach umocnień, które pozostały w naszym mieście z czasów II wojny światowej.

Pan Adam jest Przewodnikiem Inspiracji, lecz także przewodnikiem po Państwowym Muzeum na Majdanku, przewodnikiem turystycznym po mieście Lublinie, a także pomysłodawcą i autorem wielu inicjatyw i projektów m.in.: tablicy upamiętniającej pierwszych obrońców Lublina z 1939 roku. „Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów” to jego najnowsza propozycja, która miała premierę na jesieni 2019 roku.

Inspiracja

Zainspirował się losem swojego stryja – Zdzisława Podkowy – harcerza, członka grupy „Przysposobienia wojskowego” z lubelskiego Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego (w okresie przedwojennym i wojennym było to gimnazjum męskie). Jego stryj był związany z obroną Lublina w 1939 roku i walką na lubelskim wiadukcie. Był dowódcą jednego z oddziałów ZWZ-AK w Lublinie, aresztowanym i torturowanym „Pod Zegarem”, osadzonym w więzieniu na Zamku Lubelskim. Oddał życie za swojego kolegę, gdy miał zaledwie 22 lata. Zginął śmiercią męczeńską w obozie KL Auschwitz I „Stammlager” w dniu: 3 listopada 1942 r.

Trasa i ciekawa lekcja historii

Trasa opracowana przez pana Adama ma zwrócić uwagę na mało znane, ale intrygujące pozostałości po II wojnie światowej czyli istniejące do dziś w niektórych lubelskich dzielnicach niemieckie umocnienia z czasów II wojny światowej. Trasa spaceru „Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów” przebiega przez kilka dzielnic Lublina. Jest też związana z koleją nadwiślańską i lubelskim dworcem PKP. Spacer trwa około 2-3 godzin, a długość trasy wynosi około 5 kilometrów.

W trakcie spaceru Adam Podkowa wspomina takie wydarzenia jak: obrona Lublina: we wrześniu 1939 i w lipcu 1944 roku (w tym z drogą ostatniego transportu ewakuacyjnego z KL Lublin „Majdanek”), z historią dawnych i obecnych dzielnic miasta, z koleją nadwiślańską i historią Dworca Głównego PKP, a przede wszystkim ze zbrojnymi organizacjami niepodległościowymi, takimi jak: Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW), Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), Komenda Obrońców Polski (KOP) i Armia Krajowa (AK) oraz z postaciami lubelskich bohaterów, harcerzy i obrońców Lublina takimi jak, np.: Stanisław Pakulski (grupa Przysposobienia Wojskowego), Władysław Sławomir Jurgo, ps. „Sławek” (harcerz, NOW i AK), Zdzisław Podkowa (harcerz, grupa Przysposobienia Wojskowego, ZWZ), Grażyna Chrostowska (harcerstwo i Komenda Obrońców Polski) i inni.

Niewiele osób wie, że w czasie II wojny światowej Niemcy wznosili bunkry przy najbardziej istotnych dla siebie budowlach i arteriach komunikacyjnych. Co ciekawe, bunkry w Lublinie nie miały ściśle militarnego, wojskowego charakteru, ale były raczej „zabezpieczeniem technicznym”, czyli umocnionymi obiektami prewencyjno-obserwacyjnymi. Zabezpieczały ważne dla Niemców szlaki kolejowe a także flanki Lublina. Ich zadaniem było także ewentualne opóźnienie wkroczenia obcych wojsk do miasta i przez to umożliwienie ewakuacji cywilnych i wojskowych władz niemieckich.

Budową tych bunkrów na szeroką skalę zajmowała się w okupowanych krajach, w tym również w Polsce, niemiecka, paramilitarna organizacja Todt kierowana przez dra Fritza Todta. Działali w niej cywile, inżynierowie budownictwa wyspecjalizowani we wznoszeniu dróg i mostów a w szczególności obiektów i umocnień wojskowych, takich jak chociażby: linie Zygfryda i Gustawa czy też ciągnący się przez tereny okupowanej Francji gigantyczny Wał Atlantycki.

Aby umówić się na spacer z Panem Adamem – wystarczy zadzwonić pod numer: 502 601 993  lub wysłać email na adres: adamanakin@gmail.com. Termin ustalany jest indywidualnie, istnieje również możliwość oprowadzania po szlaku w językach obcych.

Koszt różni się w zależności od ilości osób biorących udział w spacerze, dla grup 2-4 osobowych jest to sto złotych.

Początek spaceru: przy kapliczce na skrzyżowaniu ulic: Garbarskiej i Wspólnej.

Planowany koniec trasy to przystanek nr 4752 (,,Koło 025”) linii nr 8 MPK, przy ul. Janowskiej.

Źródło:

Spacery inspirowane historią, [https://www.nowytydzien.pl/spacery-inspirowane-wojna/ – dostęp listopad 2022]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *