Nieznane fotografie z wystawy rolniczej sporządzone w czasie obchodów X-lecia PRL

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Pan Maciej Łukowski do naszej redakcji 5 nieznajomych nam zdjęć z wystawy rolniczej w Lublinie nadesłał.  Co do datowania nie powinno być to kwestią sporną, że w 1954 było one zrobione. Na jednej z nich widzimy świeżo wybudowany Plac Zebrań Ludowych, przez który w przedwojennym Lublinie biegła ulica Szeroka w żydowskiej dzielnicy.

348 - Kopia

22_16 - Kopia

22_15 - Kopia

22_11 - Kopia

22_9 - Kopia

Wielkie toż przygotowania były, dla uczczenia X – lecia Ludowej Polskiej Rzeczpospolitej. Szereg inwestycji w tym czasie w mieście podjęto, a jedną z nich była właśnie organizacja Wystawy Rolniczej na którą Zarząd Inwestycyj część kredytu na uzbrojenie jej terenów przejął od Przedsiębiorstwa Targów i Wystaw.

Wystawę zorganizowano na terenach Zamek Lubelski okalających. Od północy i wschodu szereg pawilonów dla pomieszczenia jej eksponatów wystawiono. Reprezentować miały one osiągnięcia Polski Ludowej w dziedzinie rolnictwa.

Źródło:
Sprawozdanie z postępu robót związanych z uczczeniem 10-lecia PKWN w Lublinie, W: „Lublin w dokumencie 1317 – 1967, pod red. F. Cieślak, H. Gawarecki, M. Stankowa, Lublin 1976, s. 354 – 363.

Polecane

Jedna odpowiedź do „Nieznane fotografie z wystawy rolniczej sporządzone w czasie obchodów X-lecia PRL”

  1. Awatar Anna
    Anna

    A ja jako siedmioletnia byłam na tej wystawie specjalnym pociągiem ze Szczecina.Wrażenia były dla mnie ogromne.Zwiedzałam z rodzicami teren targów, a największe wrażenie zrobiła wycieczka po Zamku i jego kazamatach. Na Starym Mieście mama kupiła mi śliczny haftowany kołnierzyk i mankieciki, powód zazdrości rówieśników z I klasy. Sklep odnalazłam po 25 latach. Był. Zdjęcie z wycieczki posiadam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *