Dom Przedpogrzebowy przy ulicy Lipowej

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Był to pierwszy budynek przy ulicy Lipowej. Położony naprzeciw cmentarza. Wybudowano go w 1872 z datków pieniężnych lubelskiej społeczności. Projektantem i budowniczym był Aleksander Zwierzchowski. 

Więcej informacji na ten temat dostarcza nam „Kalendarz Lubelski” z 1918 roku. Jego poświęcenie odbyło się 4 listopada 1872 roku. Na jego powstanie, główny lekarz m. Lublina zapisał w testamencie 9000 zł, cyt.:

Na wybudowanie domu, w którym ciała osób za umarłe uważanych, były składane i przy stosownym dozorze zachowywane dla przekonania się czyli pozorną śmiercią nie są dotknięte.

Dokładnie. W tym domu pogrzebowym był specjalny pokój, w którym leżeli „pozornie zmarli”. W pokoju tym stały 3 katafalki i krzyż na okrągłej kolumnie drewnianej. Nad środkowym największym katafalkiem spuszczały się z sufitu dwa druty z pierścieniami, które nakładano na palce u rąk i nóg umarłych. Końce tych drutów były połączone z sąsiednim pokojem, gdzie dyżurował felczer i były przyłączone do dzwonka. Najmniejsze poruszenie zmarłego wszczynało alarm. W pobliżu znajdował się pokój do ratowania, gdzie mieściła się wanna, łóżko oraz lekarstwa.

Źródło:

Kalendarz Lubelski na rok zwyczajny 1918, [http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=4048&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI= – dostęp 2021]

Zdjęcie – Google Street View

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *