Tuż za Nowym Ratuszem zapewne mijacie ogrodzenie budowlane, za którym nie dzieje się kompletnie nic. Minęło już tyle lat, że nowe pokolenie Lublinian pewnie nie wie co ma tutaj powstać, a już na pewno nie wie co tu niegdyś było. Ale może dla odmiany zajmijmy się niespełnioną do tej pory przyszłością.
Mija już prawie 20 lat odkąd powstała spółka Arkady. W 2011 roku pojawiła się wizualizacja nowego kompleksu usługowo-handlowego Alchemia, który miał powstać w samym sercu Lublina. Projekt ten zakładał stworzenie nowoczesnej przestrzeni, która miała harmonijnie wkomponować się w zabytkową zabudowę Starego Miasta, jednocześnie oferując mieszkańcom i turystom nowe możliwości spędzania czasu i załatwiania codziennych spraw.
Kompleks Alchemia miał składać się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to galeria handlowa Alchemia, która miała powstać w kwartale kamienic położonych przy ulicach Olejnej, Szambelańskiej i Bramowej. Ta część miała być przykryta nowoczesnym szklanym dachem, który zapewniałby odpowiednie doświetlenie wnętrza oraz nadawał całości lekkości i nowoczesnego charakteru.
Drugą część stanowił zielony plac widoczny w centrum wizualizacji, czyli Plac Ofiar Getta. Zostałby on zamknięty ulicami Świętoduską, Bajkowskiego (dawna Przystankowa) i Lubartowską. W tej części kompleksu przewidziano budowę czteropoziomowego podziemnego parkingu, który miał pomieścić aż 1000 samochodów. Na powierzchni nad parkingiem planowano utworzenie zielonego skweru, który miał pełnić funkcję miejsca plenerowych imprez oraz relaksu. W tej części miał się również znaleźć odrestaurowany budynek Arkad, który planowano rozbudować o dodatkową kondygnację, oraz nowy, trójkątny budynek kawiarni.
Obie części kompleksu miały być połączone podziemnym przejściem dla pieszych, biegnącym pod ulicą Lubartowską, co miało zapewnić wygodne i bezpieczne przemieszczanie się między nimi.
Projekt Alchemii przewidywał również zmiany w infrastrukturze miejskiej. Jednym z kluczowych elementów miała być budowa północnego skrzydła Ratusza, które widoczne było na wizualizacji w lewym dolnym rogu, za Nowym Ratuszem, po lewej stronie żółtego autobusu. Nowe skrzydło miało zostać przekazane miastu w stanie surowym zamkniętym.
Dodatkowo planowano zmiany w organizacji ruchu na ulicach Świętoduskiej i Lubartowskiej, co miało na celu usprawnienie komunikacji w tej części miasta oraz zapewnienie lepszej dostępności do nowego kompleksu.
Inwestycja miała być zakończona w 2018 roku, jednak do dziś nie powstała. Po upływie czasu na realizację miasto wystąpiło zobowiązać firmę do dotrzymania umów, a następnie do rozwiązania. Ostatecznie skończyło się w Sądzie Najwyższym. Prawdopodobnie batalia trwa do dzisiaj. Jest cicho…
Źródła:
https://investmap.pl/inwestycja/lublin-kompleks-uslugowo-handlowy-alchemia,1141.html
Dodaj komentarz