Twój koszyk jest obecnie pusty!
Premiera „Rozwój urbanistyczny Lublina w latach 1918 – 1989” już 23 kwietnia
Masz książkę, która zasługuje na życie? Sprzedaj ją do Kiosku! Sprawdź!
Majdanek. Obóz zagłady tysięcy ludzkich istnień. Obóz śmierci.
Majdanek to niecodzienne miejsce kreujące ludzkie odczucia. Ostrzega, wzrusza i uczy nas człowieczeństwa. Każda wizyta w tak makabrycznym miejscu to zderzenie się z rzeczywistością. Każda wizyta kończy się natłokiem rozmaitych emocji, począwszy od strachu po ulgę.
Ludzkie okrucieństwo ma swoją historię i nie milkną jej echa. Tegoroczna ekspozycja udostępniona na Majdanku i każdy zakątek w tym miejscu przypomina nam, jak ważne jest istnienie ludzkie. Mały grzebyk, czy pocztówka to świadectwo cierpienia niewinnych osób.
Tylko tutaj znajdziemy nieeksponowane wcześniej fragmenty bezprecedensowych materiałów filmowych z 1944r, fragmenty modlitewników, pamiętniki, listy czy fotografie. Dni Majdanka to okazja na spotkanie z duchem historii. Jest to pierwsze wydarzenie zorganizowane w zmodernizowanym Centrum Obsługi Zwiedzających. Tegoroczne wydarzenie to możliwość obejrzenia zbiorów i magazynów muzealnych, prezentacji wybranych eksponatów i dokumentów ze zbiorów PMM, które nie są udostępniane zwiedzającym, na co dzień.
Największe wrażenie robią pozostałości po byłych więźniach Majdanka. Począwszy od szczoteczek do zębów po osobiste przybory higieniczne i biżuterię. Są również tabliczki z nazwiskami i adresami, kartki świąteczne, rysunki oraz odzież. Jedną z nich jest strój Heleny Kurcyuszowej, której publikacje stanowią jedne z ważniejszych poświadczeń dotyczących historii tego miejsca, m.in. „My z Majdanka. Wspomnienia byłych więźniarek” oraz „Kilka wspomnień z Majdanka 17 stycznia 1943 – kwiecień 1944”. Helena Kurcyuszowa uczestniczyła w obronie Warszawy. Brała udział w akcjach konspiracyjnego ZWZ, a następnie AK. W 1942 roku została aresztowana. Była więziona na Pawiaku, a na Majdanku przebywała od 1943. To tutaj opiekowała się grupą białoruskich chłopców, szkicowała ich portrety, (które również zaprezentowane są na wystawie), robiła ważne notatki. W latach 1975–1981 Helena Kurcyusz brała udział w procesie esesmańskiej załogi Majdanka, jako świadek koronny. Jej obozowe notatki i szkice stały się po wojnie ważnym materiałem, który stał się świadectwem i dowodem na cierpienie więźniów Majdanka. Wojenne przeżycia Heleny Kurcyusz zostały upamiętnione w filmie „Świadek”.
Niesamowity efekt tworzy instalacja artystyczna „Shrine” umiejscowiona w hołdzie bezimiennym ofiarom Majdanka. Owa instalacja łączy w sobie elementy rzeźbiarskie, graficzne i dźwiękowe zespalając w zabytkowym wnętrzu baraku niecodzienny spektakl, który sprawia, że człowiek w okamgnieniu przenosi się w czasie, odczuwa niepokój, strach, zatrzymuje się w miejscu na dłużej. Odwiedzając każdy zakątek muzeum – bądźmy świadomi tego, że możemy opuścić barak. Po prostu.
Polecam
Pomagamy
Chcesz zamówić artykuł sponsorowany?
Szukaj ofert na Linkhouse i Whitepress
Obserwuj nas
Dodaj komentarz