Wiktoryn – przyczynek do badań

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Tak nazywano majątek ziemski znajdujący się zaraz za ul. Lubartowską.
Dzisiaj w tych okolicach powstaje nowe osiedle mieszkaniowe o tej samej nazwie. Od jakiegoś czasu istnieje ulica biegnąca od Al. Spółdzielczości do ulicy Bazylianówka.

Czas powstania Wiktorynu jak i pochodzenia samej nazwy majątku jest bardzo trudny do określenia. W przewodniku autorstwa p. Ireny Kowalczyk jest napisane, że nazwa może pochodzić od imienia właściciela i założyciela majątku – Wiktora lub Wiktorii. Co do samej historii, teren ten należał niegdyś do Bazylianów (stąd też późniejsza nazwa folwarku Bazylianówka). Gdy w XIX wieku zostały one im odebrane, większość została rozprzedana prywatnym właścicielom. To oni zakładali prywatne majątki ziemskie. Jednym z nich był prawdopodobnie Wiktoryn. Zajmował się przede wszystkim handlem zbożem z Lublinem.

Według słownika osad zaginionych Stefana Wojciechowskiego, Wiktoryn w XIX wieku nosił nazwę Wiktorya (zapis z 1899 roku) i należał do przedmieścia Czwartek. W tym czasie obejmował 94 morgi ziemi, na których stało 9 budynków, w tym 2 murowane. W 1901 roku zapisany jako Wiktorów. Nazwa Wiktoryn została wymieniona na planie m. Lublina z 1931 roku.

W 1959 roku posiadłość została włączona w granice miasta.

Źródło:

I. Kowalczyk, Zwiedzamy Lublin Przewodnik, Lublin 2011.

[Wiktoryn], S. Wojciechowski, Osady zaginione i o zmienionych nazwach historycznego województwa lubelskiego, [http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=11987&q=Wiktoryn&d=0&t=0 – dostęp sierpień 2015].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *