Topograficzne nazwy dzielnic i dawnych osiedli Lublina

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Nazwy dzielnic Lublina możemy podzielić na kilka kategorii. Do pierwszej, tytułowej z nich należą takie nazwy jak: Piaski, Zimne Doły, Choiny, Zadębie, Podzamcze, Krakowskie Przedmieście, Lwowskie Przedmieście i Czechówka.

Piaski

Dziś ta nazwa już nie jest używana. Niegdyś tak określano tereny przedmieścia zamieszkiwanego przez Żydów. Owe przedmieście powstało w XVIII wieku na terenie obecnych Bronowic. Pierwotnie nazywało się Piasek, a potem dopiero Piaski. Nazwa ta, jak łatwo się domyśleć, pochodzi od charakteru występującego tam gruntu.

Zimne Doły

Ta nazwa pochodzi nie tylko od ukształtowania terenu, lecz również od specyficznych cech klimatycznych. Najstarsze zapisy tej nazwy pochodzą z 1727 roku. To wąwóz zarośnięty krzakami. Temperatura w nim była zazwyczaj kilka stopni niższa, co opóźniało prace wiosenne w polu. Dziś to teren, który zaczyna się przy Nałęczowskiej, a kończy niedaleko ul. Wojciechowskiej. I faktycznie występuje tam zjawisko gromadzenia się dołem zimnego powietrza.

Choiny

Zawdzięczają swoją nazwę roślinności, rosnącej na ich obszarze. Kiedyś nazywane były Choinkami. Powstały w końcu XIX wieku na terenie Czechówki. Wówczas ten obszar był porośnięty lasem sosnowym.

Zadębie

Tutaj było podobnie. Zadębie było kiedyś nazywane Dębiną i jak już można się domyśleć ten teren porośnięty był lasem dębowym, który wycięto na początku XX wieku.

Podzamcze

Usytuowane pod zamkiem lubelskim. Dzielnica ta powstała w XVI wieku.

Krakowskie Przedmieście

Dzisiaj jest to jedna z głównych ulic Śródmieścia. A jeszcze do końca XVIII wieku tym mianem określano teren tuż za murami Lublina. Najstarsze zapisy o ulicy pochodzą z początków XIX wieku. Krakowskie Przedmieście powstało pomiędzy XIV a XV w. przy trakcie handlowym do Krakowa.

Lwowskie Przedmieście

Znajdowało się przy trakcie handlowym do Lwowa. W pierwszej połowie XVII wieku oznaczało dzielnicę Kalinowszczyznę i Czwartek. Wiek później tym mianem określano plac Korce (czyli dzisiejszą ulicę Królewską).

Czechówka

Pochodzi wprost od nazwy rzeki. Z kolei nazwa rzeki wzięła się od pobliskiej wsi Czechów (dziś dzielnicy Lublina). Dlatego, że nazwa wsi była o pół wieku wcześniej zapisywana niż nazwa rzeki. Nazwa osiedla Czechówka w pismach figurowała dopiero w XVII wieku.

Źródło:

Mieczysław Buczyński, „Nazwy dzielnic i przedmieść Lublina”, W: Rocznik Lubelski, T. 5. , Lublin 1962.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *