Kolejne szczątki przy Spokojnej 10

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się nowa informacja o znalezieniu kolejnych szczątków przy przebudowie dawnego Zespołu Szkół Odzieżowo – Włókienniczych przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie.

Do tego odkrycia archeologicznego doszło podczas robót ziemnych związanych z realizacją budynku wielorodzinnego przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie. Archeolodzy, którzy prowadzili tam badania, natrafili na następne szczątki ludzkie. Tym razem nie było to odkrycie związane z okresem II wojny światowej jak to miało miejsce wcześniej. Była to wkopana w less jama grobowa, datowana na XVII stulecie. Znajdował się w niej szkielet ułożony głową w kierunku zachodnim.

To prawdopodobnie szczątki młodej kobiety. Niestety przy zmarłej nie znaleziono żadnych przedmiotów zabytkowych, które pozwoliłyby na dokładniejszą datację. W bezpośrednim sąsiedztwie grobu nie stwierdzono innych miejsc pochówku.

W odległości około 10 m. od niego na południe, natrafiono na kolejny szkielet dorosłej osoby. Podczas eksploracji przy szczątkach kostnych znaleziono skorodowany nóż lub brzytwę oraz umiejscowiony przy stopie zmarłego – szklany guzik, być może stanowiący element obuwia.

Jak podaje LWKZ: „Zabytki te, oraz rozdrobnione fragmenty ceramiki, które pozyskano z zasypiska jamy grobowej, pozwalają wstępnie datować drugi pochówek na XVII stulecie. Warto podkreślić, iż na badanym obszarze źródła historyczne kartograficzne nie wskazują na funkcjonowanie jakiegokolwiek cmentarza. Dotychczas teren ten wiązany był przede wszystkim z przebiegiem ostatniej linii obronnej Lublina. Być może dalsze roboty budowlane i towarzyszące im badania archeologiczne przyniosą kolejne informacje, które przybliżą nas do rozwiązania zagadki odnalezionych pochówków z czasów nowożytnych. „

Źródło:

LWKZ na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *