Lipowa 5

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Przy ulicy Lipowej stoi taki dość charakterystyczny budyneczek. Kamienica została wybudowana na pustej działce zakupionej od Adolfa Timme. Budowa zakończyła się w 1904 roku. Pierwszym właścicielem był Tadeusz Piotrowski, absolwent Politechniki Petersburskiej.

Pierwotnie całość działki była odgrodzona murem ceglanym do wysokości I piętra. W części południowej znajdowały się murowane stajnie i wozownie. W ogrodzie grota, 2 fontanny, drzewa, krzewy owocowe oraz ule. Niestety dekoracyjny piec wewnętrz z kafli w kolorze kości słoniowej rozebrano w czasie II wojny światowej.

Po 1905 roku funkcjonuje okresowo jako prywatna szkoła z językiem polskim. Utworzona ona została z inicjatywy żony właściciela Marianny z Rajdeckich i jej sióstr. Po 1935 roku to ona po śmieci męża staje się właścicielką budynku i do 1936 roku prowadzi w nim znowu szkołę podstawową, a później przedszkole, które istniało tam co najmniej do 1990 roku.

Przed II wojną światową czasowo mieściła się tutaj siedziba Związku Pszczelarzy, a w piwnicy wytwórnia miodów pitnych. Po wojnie było tu też Technikum Budowlane. Według tradycji rodzinnej po 1939 roku był tutaj przez kilka tygodni przechowywany obraz Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Od 1954 roku była własnością po 1/3 – Marii z Rajdeckich Piotrowskiej, Haliny z Piotrowskich Kruszyńskiej i Marii Rajdeckiej. W 1956 roku część ostatniej otrzymuje Mieczysław Piotrowski.

Źródło:

https://zabytek.pl/pl/obiekty/lublin-kamienica-222823

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *