Jak budowano Dom Żołnierza?

Wesprzyj portal, udostępniając znajomym:

Do rąk naszych trafiła bardzo ciekawa publikacja, dotycząca budowy Domu Żołnierza. Została ona wydana w 1926 roku, w drugą rocznicę zawiązania Komitetu, który zajmował się m.in. zbieraniem datków na to przedsięwzięcie.

Plan zagospodarowania terenu.
Plan zagospodarowania terenu.

Pierwsze szkice planów budowy były gotowe na początku 1924 roku. W tem też roku odbyło się kilka zebrań organizatorów komitetu budowy. Fachowem opracowaniem planów zajął się p. kpt. arch. Dobrzański, który po ich zatwierdzeniu rozpoczął budowę gmachu jako kierownik budowy.

Wszelkie decyzje, łącznie z tymi o położeniu budynku podejmował P. pułkownik Radziukinas. Za jego sugestiami obrano więc plac, położony przy przedłużeniu ulicy Krakowskie Przedmieście przy Al. Racławickiej. Od strony ulicy Lipowej projektowano zaprowadzić ogród owocowy wraz ze szkółką drzewek i kwiatów oraz aleją parkową, prostopadłą do nowo-projektowanej ulicy, która ma łączyć ul. Lipową i Białą (chodzi tutaj o ul. Skłodowskiej – przyp. red.). Na placu obok głównego gmachu miały być zbudowane i urządzone małe boiska sportowe z trybuną dla widzów, plac tenisowy, a także kręgielnia i strzelnica pokojowa.

0061 - Kopia

0061 - Kopia (4)

0061 - Kopia (3)

0061 - Kopia (2)

0060 - Kopia (3) - Kopia

0060 - Kopia (2) - Kopia

0058 - Kopia

Sam budynek, dziś nieco przysłonięty nowczesnymi budowlami, wybudowany jest w stylu stanisławowskim. Składa się z trzech głównych części: środkowej i 2 części skrzydłowych. W środkowej części znajduje się sala teatralna (zajęta dziś w części przez restaurację). Dwa boczne, jednopiętrowe skrzydła, pierwotnie miały mieścić instytucje oświatowo-kulturalne dla żołnierzy, takie jak gospoda, biblioteka, czytelnia, sale wykładowe i noclegowe.
Co wydawać się może ciekawe, nawet dach, wykonany z konstrukcji żelazo-betonowej, planowano wykorzystać na miejsce odpowiednich zabaw towarzyskich w okresie letnim.
Źródło:
Dom Żołnierza w Lublinie, opr. W. Kwiatkowski, Lublin 1926, [www.polona.pl – dostęp styczeń 2014]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *